A hasmenésről

Mi a hasmenés?

A WHO meghatározása szerint a hasmenés híg széklet naponta legalább három alkalommal jelentkező ürítését jelenti. Heveny (akut) hasmenésnek hívjuk a 14 napon belül, idültnek (krónikusnak) az ennél hosszabb ideig fennálló állapotot.

Mi okozza a hasmenést?

Felléphet betegség nélkül is, ha nagy mennyiségben fogyasztunk olyan táplálékot (l. cukor), amely vizet vonz a bélcsatornába. Ezen az elven működik számos hashajtó is. A lakosság egy részében a tejcukor (laktóz), vagy a gyümölcscukor rossz felszívódása okozza a jelenséget.

Előfordulhat azonban az is, hogy a felszívódás csökkenését, vagy a bélnedvek fokozott termelését kórokozók által termelt anyagok okozzák, ilyenkor a hasmenés akár az egész szervezetet érintő betegség tünete lehet.

A béltartalommal, vizelettel fertőzött élelmiszer, ivó-, vagy fürdővíz, tisztálkodási, vagy más eszközök használata következtében kialakuló gyomor-bélrendszeri (enterális) fertőzéseket leggyakrabban vírusok okozzák, de nagy számban fordulnak elő bakteriális megbetegedések is. Ezek ellen leghatékonyabban a tisztasági szabályok betartásával védekezhetünk.

Mit tegyünk, mit ne tegyünk, és mit tehetünk hasmenés esetén?

Ha a kialakult hasmenés elhúzódó, hasi fájdalommal, lázzal, véres-nyákos széklet ürítésével jár, orvoshoz kell fordulnunk. Ennél enyhébb hasmenés is tönkreteheti azonban a hétköznapjainkat, ami ellen viszont magunk is tehetünk. A legfontosabb, hogy megértsük: nem a folyadékfogyasztás csökkentése a megoldás – az elveszett vizet a vele együtt távozó sókkal, ionokkal, nyomelemekkel együtt pótolni kell. A tartós szigorú koplalás pedig a fehérjebevitel korlátozásával hátráltatja a felépülést.

A hasmenés mindig rosszkor talál meg bennünket. Gyakran nem tehetjük meg, hogy egy mellékhelyiség megnyugtató közelségében várjuk ki, amíg elmúlik és előfordul, hogy az említett helyiség sűrű látogatása miatt már a legfinomabb toalettpapír használata is fájdalmas. Bár a panaszok alapján általában nem könnyű megállapítani, milyen kórokozó lehet a felelős, sok esetben enyhíthetünk a panaszainkon a kórokozó, a felszívódást és a bélflórát is károsító baktériumok toxinjait is megkötő (adszorbens) pl.: aktív szén tartalmú készítmények alkalmazásával. Ha pedig biztosak vagyunk benne, hogy a széklet nem tartalmaz bakteriális toxinokat (Salmonella, Shigella, Campylobacter), a bélmozgást lassító készítményekkel próbálhatunk több időt adni a bélfalnak a víz és a benne oldott anyagok felszívódására.

Az aktív szén természetes, növényi eredetű hatóanyag, mely megköti és hatástalanítja a bélrendszerbe került mérgező anyagokat, és elősegíti azok távozását a szervezetből. Hazánkban a jól ismert széntabletta, a Carbo activatus EGIS és a modern Cralex® kapszula tartalmazza,  patikákban kapható.

További információk: www.cralex.hu

Vény nélkül kapható gyógyszer, hatóanyaga aktív szén.

Egis Gyógyszergyár Zrt.

HU15/16CRA1PA3 Lezárás dátuma:2015.11.11.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!