Egy nemzetközi tanulmány szerint évente átlagosan 44 óra alvásvesztést okoz a globális felmelegedés. A magyarok fele még az uniós átlagnál is rosszabbul alszik, nyáron pedig még inkább felerősödnek az alvásproblémák.
Egy, a felmelegedés hatásait vizsgáló kutatás szerint, a magasabb éjszakai hőmérsékletek az évszázad végére potenciálisan 50-58 óra alváskiesést okozhatnak. A tokiói egyetem kutatói szerint pedig a nappali minimumhőmérséklet 24,8 Celsius-fok fölé emelkedésével egyre többen tapasztalnak alvási problémákat. A nem megfelelő alvás pedig hangulatzavarokhoz, szívbetegségekhez, elhízáshoz, cukorbetegséghez, szívrohamhoz és sok más egészségügyi problémához vezethet.
Az évszakok változnak, a szükségleteink nem
A hiedelmekkel ellentétben az alvási szükségleteink nem változnak a nappali órák számával, ezért is megterhelő a téli és nyári időszámítás közötti váltás és a hosszú nappalok. Nyáron, a hosszabb nappalok és a megterhelő hőség is nehezíti az elalvást.
Az ideális alvási körülmények
A nyári hálószoba ideális hőmérséklete 18 és 20 fok között mozog. Ezt manapság már leginkább légkondival vagy ventillátorral érhetjük el, de ennek hiányában napközben árnyékolással is csökkenthetjük a hőmérsékletet. Ezen kívül segíthet még:
- Szellőző ágyneműhuzat: Érdemes lélegző anyagokból, például szaténból vagy pamutból készült huzatot választani.
- Nyári paplan: Vannak, akik még hőségben sem tudnak paplan vagy takaró nélkül elaludni. Nekik jó választás lehet a kifejezetten nyári vászon- vagy pamutpaplan, amit úgy terveztek, hogy elvezessék a hőt és a nedvességet.
- Hűtőpárna: A megfelelő, a nyakat és gerincet jól alátámasztó párna jelentősen befolyásolhatja az alvás minőségét. A hűtőgéllel ellátott párnák segítenek eloszlatni a hőt és a nagy melegben is segítenek a testhőmérséklet csökkentésében.
- Szemmaszk: A hajnali fények kizárásával akár több órányi alvást nyerhetünk. Mindegy, hogy függönnyel vagy redőnnyel, vagy ha ez nem lehetséges, akkor szemmaszkkal érjük el az „alváshormon”, a melatonin termeléséhez szükséges sötétséget.
- Lélegző matracok: A minőségi, jól szellőző matrac elengedhetetlen a kényelmes alváshoz a nyári hónapokban is.
- Hűtő matracfedő: A matracfedő védi és meghosszabbítja a matrac élettartamát, és olyan verzióban is kapható, amely anyagának és kialakításának köszönhetően hűsítő hatású.
- Okosóra: Lefekvés előtt fontos korlátozni az elektronikus eszközök használatát, hiszen a mesterséges fény (különösen az okostelefonok és tabletekből áradó kékfény) megzavarhatja a cirkadián ritmust, de egyes applikációk segíthetnek az alvási ciklusok monitorozásában, és felfedezhetjük velük az alvászavarokat és az azt okozó külső vagy belső körülményeket is.
„Kulcsfontosságú az alvási rutin folyamatos és következetes betartása, a napközbeni mérsékelt mozgás, elalvás előtti étkezési korlátozások, a hűvös alvási körülmények biztosítása. A jobb alváshigiénia előmozdításának egyik legjobb módja az, ha kialakítjuk a lefekvés előtti rutint és a következetes lefekvési- és ébredési időt. A lefekvés és az ébredés minden nap ugyanabban az időben történjen, még hétvégén és vakáción is. Ez segíthet a szervezet belső órájának szabályozásában, és javíthatja az alvás minőségét.” – teszi hozzá G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.
Forrás:
<a href=”https://www.freepik.com/free-photo/woman-likes-sleep_26074745.htm#fromView=search&page=1&position=3&uuid=f7f88426-37ae-46af-9a08-7d538e867852″>Image by Anastasia Kazakova on Freepik</a>