A májbetegek növekvő aránya és az ezzel járó egyre nagyobb népegészségügyi problémák, valamint költségterhek indokolják, hogy az idei évben először a különböző kontinensek májbetegségekkel foglalkozó szervezetei meghirdessék a „World Liver Day” programot.
A krónikus májbetegek száma eléri a 1.5 milliárdot!
- 2 millió ember hal meg évente májbetegség következtében világszerte
- A májzsugor a 11. leggyakoribb halálok a világon
- Magyarországon 2022-ben a krónikus betegségek okozta halálozásban a halálokok között a májbetegségek a 4. helyen álltak!
A leggyakoribb májbetegség napjainkban az anyagcsere betegségekkel összefüggő zsírmáj betegség. A világ lakosságának egyharmadát érinti és arányának növekedése összefüggést mutat a kövérséggel és a cukorbetegséggel. Egészséges életmóddal, megfelelő táplálkozással és testmozgással a betegség megelőzhető.
A hepatitis-C vírus (HCV) fertőzöttek számát a világon 71 millióra, Magyarországon 20 000-re becsüljük. A legújabb vírus-ellenes szerekkel a HCV fertőzés gyógyíthatóvá vált. Fő probléma, hogy a fertőzöttek 2/3-a nem tud betegségéről. A vírushepatitisek okozta szövődmények és halálesetek száma korai felismeréssel, a rizikócsoportok kiterjesztett szűrésével és időben elkezdett kezeléssel csökkenthető. 2016-ban a WHO célul tűzte ki 2030-ra az új fertőzések számának 90%-os, a betegséghez társuló halálozás 65%-os csökkentését. 2018-ban ezért alakult meg hazánkban a Nemzeti Hepatitis Bizottság, melynek feladata a Nemzeti Hepatitis Program keretében a fenti célok sikeres végrehajtásának megszervezése.
A májrák aránya évről-évre nő, 2020-ban több, mint 900.000 ember halálát okozta világszerte. Kialakulásában a környezeti tényezők mellett a zsírmáj, az alkoholos májbetegségek és a hepatitis B, C vírus okozta májbetegségek, májzsugorodás, az ezek talaján kialakult májelégtelenség, májtumor játszanak döntő szerepet. Korai felismeréssel, az időben megkezdett hatékony kezeléssel jelentősen javítható a betegek túlélése. Időben felismert esetekben a legújabb májsebészeti eljárások és a májtranszplantáció segíthetnek a betegek túlélésében, életminőségük javításában. Ennek kulcsa a májbetegségek és májzsugor korai felfedezése, a veszélyeztettek gondozásba vétele.
A Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika, valamint a Magyar Gasztroenterológiai Társaság támogatásával az MGT Hepatológiai Szekciója a „World Liver Day” alkalmából Magyarországon is szeretné a lakosság figyelmét felhívni a májbetegségek veszélyeire, a megelőzési lehetőségekre, valamint a szűrés, korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés fontosságára.
MIT KELL TUDNI A MÁJRÓL?
- A máj a jobb bordaív alatt található, körülbelül 1200-1500 gramm súlyú szerv.
- Több, mint 500 funkciót lát el az egészség megőrzése érdekében.
- A máj képes a károsodott szövetet pótolni, regenerálódni a májműködés fenntartása érdekében.
- Részt vesz a cukrok, fehérjék és zsírok anyagcseréjében, szabályozza a vércukor és vérzsír szintet, alapvető fehérjéket, alvadási faktorokat termel.
- Segít a méreganyagok lebontásában és eltávolításában.
- Az epetermelés révén segíti a zsírok felszívódását.
- A májban nincsenek fájdalomreceptorok, így a májbetegségek észrevétlenek maradhatnak, mely késleltetheti a krónikus májbetegségek korai felismerését.
A máj létfontosságú szerv, amely nélkül nem lehet élni!
10 TIPP, AMIVEL SEGÍTHETJÜK MÁJUNK EGÉSZSÉGÉT!
- Testmozgás
Az edzés segít csökkenteni a zsír felhalmozódását a májban, javítja a véráramlást, és javítja az általános anyagcsere-funkciót, ami megelőzheti a májbetegségeket.
- Védőoltások
A védőoltásokkal megelőzhetjük az akut májgyulladást okozó hepatitis A vírus fertőzést, vagy a hepatitis B vírus fertőzést, mely májzsugort és májrákot okoz.
- Egészséges táplálkozás
Az egészséges táplálkozás elősegíti a megfelelő májműködést és megelőzi a zsírmáj kialakulását.
- Kézmosás
A kézmosással megelőzhetők az olyan vírusfertőzések, mint a hepatitis A és E, amelyek akut májbetegséget okozhatnak.
- A májkárosító hatások kerülése
Droghasználat súlyos májkárosodáshoz, májelégtelenséghez vezethet.
- Az ártalmas szennyezőanyagok kerülése
A környezeti szennyeződések gyulladást, májkárosodást, májelégtelenséget okozhatnak.
- Alkoholfogyasztás kerülése
Jelentős nagy mennyiségű alkohol fogyasztás akut májgyulladást, hosszú ideje fennálló alkohol fogyasztás zsírmájhoz, májzsugorhoz és májrákhoz vezethet. Az alkoholfogyasztásnak nincs biztonságos szintje.
- Biztonságos szexuális kapcsolatok
A megfelelő védekezés a szexuális aktivitás során csökkenti a nemi úton terjedő fertőzések, például a hepatitis B és C kockázatát, amelyek krónikus májbetegséghez, májzsugorhoz és májrákhoz vezethetnek.
- Rendszeres ellenőrzés
A rendszeres orvosi ellenőrzés segíti a májbetegségek korai felismerését és javítva a gyógyulási kilátásokat.
- Az orvosi utasítások követése
Az orvosi ajánlások betartása biztosítja a májbetegségek megfelelő kezelését, minimalizálja a szövődmények kockázatát és maximalizálja a kezelések hatékonyságát.