Vérteszt adhat pontos képet a rákról

A Science Translational Medicine hasábjain bemutatott eljárás az elpusztult keringő daganatsejtekből kivont DNS-darabokat határozza meg. A vizsgálatban 20 petefészekrákos hölgy vett részt, azonban már tervezik az eljárás tesztelését emlőrákos betegeken is. A hagyományos eljárás során a daganatból vett közvetlen mintavétel segítségével tanulmányozzák a sejtek állapotát, ami a betegek számára nagyobb megterhelést jelent. A cikk vezető szerzője, Dr. Nitzan Rosenfeld szerint az új módszer forradalmasítani fogja a daganatos betegek kezelését úgy, hogy a célzott terápiára alkalmas genetikai profil meghatározása is lehetséges marad – sebészeti beavatkozás, vagy valódi szövettani mintavétel nélkül. További előnyt jelent a biztonságosság, és az olcsóság is.

Mindazonáltal a módszernek hátrányai is vannak: nem képes a daganatban lévő összes mutáció kimutatására, csupán azokra, melyek a vérmintába is bekerülnek; másrészt nem reprezentálja kellőképpen a betegség más szervekre való terjedése során megjelenő másodlagos daganatokat sem. Azonban mivel a tumorsejtek minden daganat esetén bekerülnek a véráramba, ezért sokkal pontosabb képet nyújt a daganatfolyamat aktuális állapotáról, továbbá a kezelés hatásfokáról.

A vizsgálat mintegy 20 ezer lehetséges mutációra terjedt ki, mely 6 daganat-kialakulással kapcsolatba hozható génben fordul elő. A húsz petefészekrákos hölgy esetén nyomon lehetett követni a daganat genetikai változásait, valamint a vérben lévő daganatos DNS mennyisége alapján a daganat állapotát is. A jövőben azonban az eredmények pontosságát nagyobb betegszám bevonásával kell megerősíteni.