Új terápia segíti a pitvarfibrilláció okozta stroke megelőzését

Életük folyamán a 40 évesnél idősebb felnőttek egynegyedében alakul ki rendszeres szívritmuszavar, amely Európában mintegy 4,5 millió embert érint. Ha a szív nem egyenletes ritmusban ver, azaz pitvarfibrilláció, vagy pitvar remegés alakul ki, jelentősen megnövekszik a stroke kockázata, mivel a szívben vérpangás léphet fel, ami vérrögök képződéséhez vezethet. Ezek továbbsodródva elzárhatják az agyi ereket, és szélütést okozhatnak.

A pitvarfibrilláció okozta stroke gyakran súlyosabb következményekkel jár, mint a nem pitvarfibrilláció okozta stroke, mivel a pitvarban keletkező véralvadékok gyakran igen nagyméretűek, és ezért az agy főbb ereit zárják el. Ez nagyobb mértékű rokkantsághoz vezethet, és többek között súlyosabb fokú működés kiesés, vagy akár beszédképtelenség is kialakulhat.

A most törzskönyvezett készítmény, amelyet nem billentyű eredetű pitvarfibrillációban szenvedő betegek kezelésére hagyott jóvá az Európai Bizottság, a stroke megelőzésére engedélyezett véralvadásgátlók között több mint 50 év óta a legnagyobb előrelépésnek tekintett gyógyszer.

Az engedély kiadása a RE-LY vizsgálat eredményein alapul, amely a legnagyobb szabású publikált tanulmány ezen a területen, 18 113 beteg részvételével zajlott. Az eredmények szerint az új szájon át szedhető véralvadásgátló akár 35%-kal is képes csökkenteni a stroke és a szisztémás embolizáció kialakulásának kockázatát az eddigi véralvadásgátló terápiákhoz képest.

Ez a készítmény kiemelkedő lehetőséget kínál a pitvarfibrillációban kialakuló stroke megelőzésére. Hatékonyságán és biztonságosságán túl további előnye, hogy jelentősen kevesebb koponyaűri vérzéssel jár, emellett nincs szükség a véralvadás rendszeres ellenőrzésére és a gyógyszeradag módosítására, amely eddig nagymértékben nehezítette meg a terápiát a beteg és az orvos számára egyaránt.

Világszerte évente mintegy 3 millió ember szenved el pitvarfibrillációval összefüggő stroke-ot. A magyar lakosság körében évente mintegy 45 ezren esnek át stroke-on, amelyek harmada szív- és érrendszeri eredetű.