A GEDI-nek nevezett készülék áttétes prosztatarák esetén használnák, a keringő daganatsejtek összegyűjtése és elemzése segítségével értékelni lehet a kemoterápia hatásfokát. A módszer ugyanakkor kutatási jelentőséggel is rendelkezik, ugyanis a keringő tumorsejtek vizsgálata lehetővé teszi a biológiai jelentőség és az áttétképzés mechanizmusának megértését, így járulva hozzá új gyógyszerek fejlesztéséhez.
Az áttétképzés során a daganatsejtek kiindulási helyükről (a PLoS ONE áprilisi számában megjelent tanulmányban prosztatarákról van szó) más szervekbe terjednek, így hozva létre másodlagos daganatgócokat például a tüdőben, csontokban, májban. A daganatos halálozás döntő hányadát nem az elsődleges tumor, hanem az áttét okozza. Ily módon különösen fontossá válik a kezelés során a módszer hatékonyságának követése. Ugyanakkor a keringő daganatsejtek koncentrációja igen alacsony, egymillió vérsejtre csupán 100 tumorsejt jut.
Az eszköz működéséhez antitestek kellenek, melyek felismerik a daganatsejtek sejtfelszínén lévő fehérjéket. Ezután a vérminta egy szűrőbe kerül, melyből az eszköz kiválasztja az antitesttel borított sejteket. A daganatsejtek általában nagyobbak, és faluk merevebb, mint a normál sejteknek, így a szűrő a fizikai tulajdonságokat is értékeli. A klinikai tesztelés idén fog elkezdődni, azonban a kutatók már azon dolgoznak, miként lehetne a módszer adaptálni emlőrákra, hasnyálmirigyrákra, és petefészekrákra is.