Még az olyan aprónak tűnő, hétköznapi kihívások is okozhatnak bennünk feszültséget, mint a családi élet szervezése, a háztartás menedzselése vagy a munkahelyi rutinfeladatok elvégzése. Az ősszel újrainduló mókuskerékben szinte észre sem vesszük, hogy tűréshatárunk végéhez értünk, a felgyülemlett stresszt pedig ideje lenne levezetni. Ebben akár néhány otthon is elvégezhető, egyszerű gyakorlat is segíthet – állítja a NaturMed Hotel Carbona orvosa, aki a stressz oldásával kapcsolatban ad hasznos tanácsokat.
Rendszeres mozgás: a legjobb stresszhormon-csökkentő
Az elmúlt időszakban a koronavírus-járvány miatti korlátozások újfajta stresszhelyzetek elé állítottak bennünket. Sokaknak a rendszeres szabadtéri vagy otthoni testmozgás jelentette az egyetlen lehetőséget, hogy megszabaduljanak a bezártság, a távmunka vagy például az otthoni online oktatás okozta feszültségektől. A sport rengeteget segít: fokozza az endorfintermelést, ami szorongásoldó, antidepresszáns hatású és erősíti az immunrendszert, javítja az alvást – mutat rá Dr. Somogyi Katalin. Kortól és fizikai állapottól függően mindenki teherbírásának megfelelő mozgást válasszon: az átmozgató torna, a saját testsúlyos vagy kézisúlyzós gyakorlatok, idősebbeknek a séta, az olyan kardio-mozgásformák, mint a kocogás, a kerékpározás vagy például az ugrókötelezés rengeteget javít testi-lelki egyensúlyunkon. A lényeg, hogy rendszeresen végezzük, beillesztve napi menetrendünkbe, ugyanakkor reálisan felmérve, mennyit bírunk.
Légzőgyakorlatok: bárhol, bármikor
A feszültség levezetésére bevethetünk különböző légzőgyakorlatokat, amelyek előnye, hogy bárhol elvégezhetők, ha van néhány percünk. A mélylégzéses technika, amely elsősorban a rekeszizom megdolgozására irányul, lassítja a szívverést, csökkenti a vérnyomást, nyugalmi állapotba hozza a szervezetet. Keressünk egy nyugodt sarkot, üljünk le kényelmesen, csukjuk be a szemünket, zárjuk ki a zavaró gondolatokat, és figyeljünk kizárólag a légzésünkre. Lélegezzük be a levegőt lassan, mélyen, a rekeszizom irányába, miközben számoljunk el ötig, majd nagyjából kétszer olyan hosszú idő alatt fújjuk ki. Ezt a gyakorlatot ismételjük 5 percig. Ezek a rendszeresen végzett légzőgyakorlatok pozitívan hatnak testi-lelki egészségünkre.
Tudatos napirend: hagyjunk időt a pihenésre!
A mindennapi stressz negatív hatásait úgy is csökkenthetjük, ha tudatosabban szervezzük életünket. Gondoljuk át, melyek azok a rossz beidegződések, amelyekkel önmagunknak okozunk stresszt. Ilyen lehet, hogy túlvállaljuk magunkat, nincs rendszer a napunkban, esetleg kapkodva étkezünk, reggeltől estig rohanunk. Építsük fel rendszerezettebben a napot, mindig hagyjunk időt pihenésre, kikapcsolódásra, énidőre, több alvásra, és olyan tevékenységre, ami kiszakít a feszített tempóból. Bármilyen hobbi alkalmas lehet erre: többek között a kézműveskedés vagy a barkácsolás olyan szabadidős tevékenységek, amelyek során figyelmünk egy pontra összpontosul, ezáltal a jelenbe kerülünk, és közben megszabadulunk a feszültséget okozó gondolatoktól.
Szakadjunk ki a megszokott környezetünkből: kiránduljunk, menjünk gyógyfürdőbe, wellness hétvégére!
A stressz oldásának egyik módja a környezetváltozás, amikor nem csak figyelmünkkel, lelkileg próbálunk eltávolodni a stressz forrásától, hanem fizikailag is. Hétvégenként ezért kiránduljunk a természetben, családdal, barátokkal vagy akár egyedül, különösen, ha a feszültség egyik forrása, hogy sok emberrel találkozunk munkánk során. A tartós stressz idővel testünkben is változásokat idéz elő, gyakran okoz izomgörcsöt, vezet váll- és nyakfájdalmakhoz, sőt, hatása akár bőrbetegség formájában is jelentkezhet – hangsúlyozza Dr. Somogyi Katalin, a NaturMed Hotel Carbona orvosa. A megelőzésben, illetve a panaszok kezelésében segíthet, ha rendszeresen járunk gyógyfürdőbe, szaunába, masszázsra, vagy egy évben többször wellness hotelben töltünk néhány napot. A wellness és gyógyszállodában ráadásul állapotfelmérésen is részt vehetünk szakemberek, orvosok felügyelete mellett, és konzultációt követően célzott kezelésben is részesülhetünk.