Szőlőmaggal a bélrák ellen

”Jó ideje tudjuk, hogy a szőlőmag-kivonat bioaktív összetevői többféle ráktípus ellen is bevethetők. Ez a tanulmány bizonyítja, hogy ugyanaz a mutáció, ami a kezelésekkel szemben ellenállóvá és áttétre hajlamossá tesz a bélrákot, sérülékennyé változtatja a szőlőmag-kivonattal szemben” – mondta Molly Derry doktorandusz hallgató, aki Rajesh Agarwal professzor laboratóriumában dolgozik. A fiatal szakértő hozzátette, hogy az alattomos kór egyre gyakoribbá válása miatt kiemelten fontos a hatékony kezelési módszer megtalálása. A zsírban gazdag étrend, az ülő életmód és a szűrővizsgálatok elmulasztása révén a betegek 60 százalékánál előrehaladott stádiumban kerül diagnosztizálásra a bélrák. ”A szelektíven célzott terápia áttörést hozhat a klinikai gyakorlatban” – hangsúlyozta Derry.

A kutatócsoport olyan sejtvariánsokkal kísérletezett, amelyek a betegség különböző fázisainak feleltek meg. Míg lényegesen több kemoterápiás kezelés kellett egy IV. stádiumban lévő rákos sejt elpusztításához, mint egy II. stádiumú esetén, szőlőmag-kivonattal éppen ennek fordítottját lehetett tapasztalni. ”Fele olyan erős koncentrációjú szőlőmag-kivonat kellett sejtnövekedés visszaszorításához, illetve 50 százalékuk elpusztításához IV. fázisban, mint a másodikban” – ismertette az adatokat a doktori iskola növendéke.

Fény derült arra is, hogy a szőlőmag-kivonat valószínűleg képes célzottan fellépni az előrehaladott ráksejtek ellen: amikor azokat antioxidánsokkal kezelték, a szőlőmag-kivonat miatti sejthalál aránya megfordult, így Derry és kollégái arra következtetnek, hogy a bioaktív anyag oxidatív stresszen keresztül célozza meg a tumort, programozott sejthalált, azaz apoptózist előidézve.

”A bélráknak akár 11 000-féle genetikai mutációja lehet, ami megkülönbözteti az egészséges sejtek DNS-étől. A hagyományos kemoterápia csak egy bizonyos változatot képes célozni, ám ugyanannál a betegnél több is megjelenhet. A rákos sejtek alkalmazkodnak a körülményekhez, így ellenállóvá válnak a kemoterápiával szemben. A szőlőmag-kivonat azonban képes egyszerre többféle mutációt támadni. Minél több mutáció van jelen, a bioaktív összetevő annál hatékonyabb” – magyarázta Derry.

A Coloradói Egyetem laboratóriumában folytatódnak a kísérletek arra vonatkozóan, hogy lehetséges-e olyan szőlőmag-kivonat tartalmú étrend-kiegészítőt kifejleszteni, mely segíthet a rák gyógyításában.