A pulmonáris hipertónia során megemelkedik a tüdő fő verőereiben a vérnyomás, ennek következtében a jobb kamra túltengése alakul ki, mely akár szívelégtelenséghez vezethet. Az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine legfrissebb számában Dr. Mansoureh Eghbali és munkatársai patkánykísérleteik eredményeit mutatta be: az ösztrogén gátolta az pulmonáris hipertenzió súlyosbodását, valamint a szívelégtelenség kialakulását, visszaállította a tüdő és a jobb kamra szerkezetét és funkcióját.
A betegség általában lassan alakul ki, a betegek kezelést általában csak az olyan tünetek kialakulása után igényelnek, mint a légzési ciklus rövidülése, szédülés, gyengeség. Azonban a jelenleg alkalmazott kezelési módszerek csak időlegesen hatnak, ráadásul a betegség szóban forgó formájára még kevésbé reagál, csak a tüdőátültetés jelent megoldást.
A kutatók súlyos pulmonáris hipertóniában szenvedő patkányokat alacsony dózisú ösztrogénnel kezeltek, ezáltal sikeresen előzték meg a szív jobb kamrai elégtelenségének kialakulását. A szív pulzustérfogata szintén javult, ezzel párhuzamosan a tüdő tömege is normalizálódott – mindössze tíznapos kezelés után. A terápia felfüggesztését követően további javulás volt tapasztalható még 12 napon keresztül, ami nagyon meglepte a kutatókat.
A kutatók tanulmányozták a jelenség sejtszintű és molekuláris hátterét is, és arra jutottak, hogy pulmonáris hipertóniában mintegy ötszörösére nő a tüdőben gyulladásos sejtek mennyisége, amit az ösztrogén-kezelés normalizál. Az ösztrogén a gyulladást meghatározó géneket szabályozza, melyek alapvető szerepet játszanak számos betegség, köztük a pulmonáris hipertónia kialakulásában is. Ugyanakkor az ösztrogén a tüdő kötőszövetes átalakulását is gátolja, valamint helyreállítja a tüdő és a jobb kamra ereinek állapotát. A további vizsgálatok megállapították, hogy az ösztrogén kedvező hatásaiért a béta-receptor felelős. A kutatási eredmények alapján a jövőben új gyógyszerek fejlesztése várható.