A Journal of the American Medical Association áprilisi számában megjelent amerikai kutatás szerint azokban a nőkben, akik a melatonin legalacsonyabb szintjével rendelkeztek, több mint kétszer magasabb volt a 2-es típusú diabétesz kockázata, mint azokban, akik a hormon legmagasabb szintjével rendelkeztek. Ez az összefüggés a 2-es típusú cukorbetegség egyéb kockázati tényezőinek számításba vétele után is érvényes maradt.
A kutatást vezető Dr. Ciaran McMullan, a bostoni Brigham and Women’s Kórház munkatársa azonban hangsúlyozta, hogy eredményeik ugyan összefüggést tártak fel a melatonin és a 2-es típusú diabétesz kockázata között, ez mégsem bizonyít ok-okozati viszonyt. A szakértő azt is hozzátette, hogy a kutatás nem változtat a jelenlegi klinikai gyakorlaton. Nincs bizonyíték arra, hogy melatonin szedésével javítható a diabétesz megelőzésének esélye.
A kutatás háttéranyagából kiderül, hogy a melatonin hormont főként az alvással és a szervezet biológiai órájának működésével hozzák összefüggésbe. A melatonin termelődése az éjszakai elalvás után három-öt órával tetőzik, napközben pedig szinte teljesen leáll a termelődése. Az alváshiány befolyásolhatja a melatonintermelést, csakúgy, mint a túl sok, vagy túl kevés napfény.
A cukorbetegség gyakoribb formájának számító 2-es típus esetén a beteg szervezete nem termel elég inzulint, vagy nem használja fel megfelelően. Az inzulin hormon a táplálékból származó cukor (glükóz) energiává alakításához szükséges.
A melatoninreceptorok az egész testünkben előfordulnak, többek között az inzulintermelő hasnyálmirigy szigetsejtjeiben is. Ez az összefüggés arra utal, hogy a melatonin a glükózanyagcserében is szerepet játszhat.