Nagyobb az újraélesztés sikerességének esélye, ha ketten végzik

Az otthoni körülményekre azonban a kutatók szerint ez a megállapítás nem igaz, pedig az esetek többségében a hirtelen szívmegállás pont az otthonában éri az áldozatát. A japán kutatók mintegy 5000 szívmegállásos esetet vizsgáltak, és az eredményekből kiderült, hogy az áldozatok túlélési aránya kétszer magasabb volt, ha ketten siettek a segítségére, mintha valaki csak egyedül kísérelte volna meg az újraélesztést.

A szakértők szerint ezért nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen a szív-tüdő újraélesztéssel (angol rövidítéssel CPR-nek nevezett technikával), amely a szájból szájba lélegeztetés és a mellkasösszenyomások kombinációjából áll. Ezt akkor kell alkalmazni, amikor a személy légzése és keringése is leállt. A CPR-rel ugyanis helyreállítható és fenntartható a beteg légzése és keringése, amíg a mentők megérkeznek. Ellenkező esetben az agy 4-8 percnyi oxigénhiányos állapot után károsodik. Ezért az újraélesztést olyan gyorsan el kell kezdeni, amilyen gyorsan csak az lehetséges, és fontos, hogy a látszólagos változatlan állapot ellenére is folytassák.

Michael Sayre, az Amerikai Szív Szövetség (AHA) szóvivője elmondta, az emberek többsége nem tudja, hogyan kell az újraéleszteni valakit, pedig azt senki sem tudhatja, mikor lesz arra szüksége. ”A CPR szívmasszázs része könnyen megtanulható az AHA oldalán található oktató videóból. Az alaputasítás, az, hogy erős, állandó mellkaskompressziót végezzünk 100nyomás/ perces ütemben. A szakértők rámutattak arra, hogy a Bee Gees 1970-es évekből származó diszkózenéje a ’Stayin’ Alive’ pontosan ilyen ritmusú, ezért ezt dúdolva segíthet megtalálni a helyes ritmust a mentéshez” – fűzte hozzá a szakértő.

A tanulmány a Resuscitation oldalain jelent meg.