„Sajnálattal tapasztaltuk, hogy a szabványoknak nem megfelelő magyar egészségügyi rendszerben a hasnyálmirigyrák-kezelés sem kivétel. Néhány alapvető elem a helyén van, például a rákos betegek nyilvántartásai és a gyógyszerekhez való hozzáférés, de az általános benyomás rossz, beleértve a palliatív ellátást is. Magyarországnak a hasnyálmirigyrák-kezelés alapjaira kellene összpontosítania: az orvosokat a rák korai felismerésére és az alapvető kezelési adatok nyomon követésére kellene képezni” – mondta Dr. Arne Bjornberg, a HCP-index megalkotásáért felelős csoport vezetője.
A hasnyálmirigyrák megérdemli a „néma gyilkos” hírnevet. A rákot általában túl későn ismerik fel, és emiatt a kezelése szinte lehetetlen. Az orvosoknak jobb képzésre van szükségük, hogy a betegséget korán felismerjék. Ez a negyedik leggyakoribb rákhoz kapcsolódó halálok az Európai Unióban, amely több mint 100 000 európai életét követeli évente. Más ráktípusokkal ellentétben ez a szám folyamatosan növekszik! A legtöbb hasnyálmirigyrákkal diagnosztizált beteg a diagnózis első évében életét veszti.
A betegség okozta teher ellenére a legtöbb országban nincsenek a kezelésre vonatkozóan jó gyakorlatok. Ötből négy ország nem tud kezelési eredményekkel kapcsolatos adatokat felmutatni. Az EHCI szerint a túlélés esélye kétszer olyan magas a legjobban teljesítő európai országokban, mint a leggyengébbek esetén.
„Az átfogó kép korántsem pozitív, de azért néhány úttörőről is beszámolhatunk a hasnyálmirigyrák kezelése terén – mondta Ann-Marie Yazbeck, EPCI projektmenedzser. Hollandia, Dánia, Franciaország és Írország jó példa erre. Az orvosok láthatóan jobban ismerik a betegséget, és a kezelési eredmények nyomon követése és dokumentálása is viszonylag jó. Bizakodásra ad okot, hogy azonosíthatók a fejlődéshez szükséges stratégiai lépések. A hasnyálmirigyrák kezelésének nyomon követése és dokumentálása olyan terület, ahol Magyarországnak jelentős javulást kell elérnie!”
A jó gyakorlatok szükségessége
Az Index rávilágít egy hasnyálmirigyrákhoz kapcsolódó lehetséges páneurópai pozitív gyakorlat pilléreire:
- Az alapellátásban dolgozó orvosok képzése, hogy odafigyeljenek a hasnyálmirigyrák tüneteire, valamint felismerjék a bizonytalan tünetegyütteseket
- A korai felismerés elengedhetetlen a hatékony kezelés érdekében
- A szakorvosi diagnózis és műtét gyors elérése
- A kezelés eredményeit nyomon kell követni és szisztematikus, könnyen elérhető módon kell dokumentálni
- A betegek tájékoztatása a kezelési lehetőségekről, a hasnyálmirigyrákot kezelő minősített sebészek listájáról és a határokon átívelő ellátási lehetőségekről.
Az Index – a hasnyálmirigyrák-kezelés első európai összehasonlítása – 30 mutatószám használatával a következő területekre terjed ki: A betegek joga, tájékoztatása és ellátáshoz való hozzáférése, Megelőzés, A kezelések eredményei, Diagnosztika, Gyógyszerek és Palliatív ellátás.
Az EPCI országokra vonatkozó kimutatásai szerint jelentős különbségek vannak az egyes eredmények között, az Index rangsorának felső felét a magas és közepes jövedelmű országok szokatlan keveréke jellemzi.
Hollandia érte el a legmagasabb értéket (sok más HCP-indexhez hasonlóan) a lehetséges 1000 pontból 879 pontot szerzett. Ezt követi Dánia (872), Franciaország (812), Írország (807) és az Egyesült Királyság a tiszteletreméltó 5. helyen (800), annak ellenére, hogy Európában az egyik legrosszabb túlélési aránnyal rendelkezik! Magyarország (567) a 26. helyen áll.