Dr. Hongha Vu, a St. Louis-i Washington Egyetem gasztroenterológusa szerint az adatok arra utalnak, hogy a cukorbetegek esetében 50 éves kor helyett már 40 éves korban érdemes elkezdeni a szűrést. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták, nem tudják biztosan megmondani, hogy a diabétesz önmagában növeli-e a rákmegelőző léziók kockázatát, ezért ennek meghatározásához további kutatásokra lesz szükség.
A szakértők korábban is tudták, hogy a cukorbetegség a vastagbél- és más daganatok megnövekedett kockázatával hozható összefüggésbe. Vu kutatócsoportja azt próbálta meghatározni, vajon a cukorbetegekben korábban alakulnak-e ki rákmegelőző léziók, más néven polipok vagy adenomák, mint az egészségesekben. A polip előfordulását három csoportban hasonlították össze. Egy 40-49 év közötti diabéteszes csoportban, egy 40-49 év közötti egészséges csoportban, valamint egy 50-59 éves egészséges csoportban. A csoportok mindegyike 125 főből állt. Az alanyok 2005 júniusa és 2011 júniusa között vastagbéltükrözésen estek át.
Az eredmények azt mutatták, hogy az adenoma előfordulása a 40-49 éves egészséges csoportban 14,4 százalék volt, a 40-49 éves diabéteszes csoportban viszont jelentősen magasabb, 30,4 százalék. Ez az 50-59 éves egészséges csoportéhoz hasonlít, ahol az arány 32 százalék volt. Az eredmények más tényezők, például a rassz, az elhízás és a dohányzás figyelembe vétele mellett is ugyanezt a trendet mutatták.
A kutatásról a San Diegó-i Emésztési Zavar Hetén számoltak be a szerzők.