Komoly veszélyt jelentenek a gyulladásos megbetegedések

Az érelmeszesedés az artériás vérerek betegsége, amelynek következtében a zsír, a koleszterin, a vérsejtek és rostok kemény plakkokat képeznek az artériák falán. Ezek a plakkok gátolják a vér áramlását a szövetekbe. Az ateroszklerózis leggyakoribb kiváltó oka a magas vérnyomás, a magas zsír- és koleszterintartalmú étrend, a dohányzás, valamint a cukorbetegség. Az érelmeszesedésben szenvedő betegeken gyakran évtizedekig nem mutatkoznak a betegség tünetei.

Az érelmeszesedés által létrehozott plakkok egy lipid magból és kollagénrost külső rétegből állnak. A plakkok időnként megrepedhetnek, a leszakadó darabkák pedig vérrögöket hozhatnak létre, amelyek teljesen elzárják a vér útját, így szívrohamot vagy agyvérzést okozva a látszólag egészséges pácienseken. A plakkok repedését leggyakrabban a külső rost réteg elvékonyodása okozza. #img1#

A gyulladásért felelős sejtek pedig csökkentik a kollagén réteget az érelmeszesedéses plakkokon, ezzel növelve a szívroham és az agyvérzés valószínűségét.

A kutatók remélik, hogy a mostani felfedezés segítségével a jövőben sikeresebben léphetnek fel az érelmeszesedéses betegek állapotának romlásával szemben, a plakkok stabilizálásával és a gyulladásos folyamatok csökkentésével.