Az elmúlt ötven év során a kutatók negyvennél is több tanulmányt írtak a zöldség-gyümölcs fogyasztása és a szájrák kapcsolatáról, és már arra is felhívták a figyelmet, hogy főleg a citrusfélék nagyon hatékonyan a megelőzésben. Noha a mechanizmus, amely során a zöldség és gyümölcs kifejti védőhatását, nem teljesen világos még, az biztos, hogy a C és E vitaminok antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, ezáltal megelőzik a DNS károsodását, a terpene – amely számos citrusfélében megtalálható – a sejtciklusra van hatással, a mikronutriensek, vagy más néven fitonutriensek pedig rákmegelőző tulajdonsággal bírnak.
Tieraona Low Dog, az Arizona Egészségügyi Központ Orvosi Egyetemének munkatársa szerint a bogyós gyümölcsök, továbbá a brokkoli, karfiol, káposzta és kelbimbó különösen hasznosak. Arra is felhívta a figyelmet, hogy legalább öt adag gyümölcsöt és zöldséget el kell fogyasztani egy nap. A fentiek mellett a rákmegelőzés szempontjából fontos szerepet töltenek még be az omega-3 zsírsavak, a probiotikumok, valamint a D vitamin is.
Bizonyos élelmiszerösszetevők azonban pont, hogy növelik a rák kialakulásának esélyét, ilyenek például a nitritek, de ugyanígy egészségtelenek a sózott vagy feldolgozott hústermékek és az állati eredetű zsírok. A Louisiana Egyetem Egészségügyi Karán elvégzett 2008-as tanulmány szerint a túlzott tejtermékfogyasztás is káros lehet, és összefüggésbe hozható a prosztatarák vagy a petefészek rák kialakulásával. Kockázati tényezők lehetnek továbbá a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a bételdió vagy gutka rágása is, illetve bármiféle szájbetegséggel összefüggő kórelőzmény.