Gyorsabb lehet a szájrák diagnosztizálása

A jelenlegi eljárás úgy néz ki, hogy a száj szövetéből a fogorvos vagy a házi orvos szike segítségével mintát vesz, majd azt elküldi laboratóriumi elemzésre, mely akár két-három hétig is elhúzódhat. Martin Thornhill, a Sheffield Egyetem professzora kutatótársaival együtt azonban nemrégiben egy olyan új eljárást fejlesztett ki, mellyel a folyamat jelentősen felgyorsítható.

Az új módszer során egy úgynevezett chiplaboratórium segít abban, hogy a fogorvos a mintavétel után azonnal ki is elemezhesse a szövetet. Egy apró fogkeféhez hasonló tárggyal vesznek sejtmintát, majd azt egy hitelkártya méretű lapon a chiplaboratóriumba helyezve a mintát azonnal kielemzik. Az eszközben található ledek révén az egészséges és beteg sejtek könnyen szétválaszthatóak.

Eddig 275 beteget találtak, akiken tesztelhetik az új módszert, és a szakemberek kíváncsiak várják, vajon az eljárás lesz-e olyan hatékony, mint a biopszia. A szájrák túlélési aránya jelenleg ötven százalék, ám ha már korai szakaszában felismerik a kórt, akkor ez az arány tovább javulhat.

Thornhill professzor úgy véli, három-öt éven belül a fenti módszer rutineljárássá válhat, és ha a legkisebb gyanú felmerül, egy egyszerű, tömésre érkező betegnél is percek alatt elvégezhető. Az eljárás fájdalommentes, nincs szükség érzéstelenítésre, a betegnek  nem kell többször visszajönnie, és megszűnik az idegőrlő várakozás az eredményre. A tudósok abban bíznak, a későbbiekben az új módszert egyéb területeken is alkalmazni lehet, akár szívroham felismerésére, akár közúti drogellenőrzésre.