Emelkedik a terhességhez kötött daganatok aránya

A Kolling Orvoskutatói Intézet (Sydney Egyetem) munkatársai az Új-Dél-Wales-ben 1994 és 2008 közötti születéseket vették alapul. Az elemzésbe bevont 781 907 hölgynél a terhesség alatt, illetve az azt követő 12 hónapban kialakult daganatos betegségeket számolták, az eredményeket a daganatmentes esetekhez hasonlították. Összesen 1798 rákos betegség alakult ki, ez 100 ezer terhességre lebontva 137,3-es arányt jelent. Az elemzés rávilágított, hogy 1994 és 2008 között az arány 112,3-ról 191,5-re növekedett. Azonban az anyák átlagéletkora szintén növekvő tendenciát mutatott: a 35 év felettiek aránya 13,2 százalékról 23,6 százalékra változott.

Ennek ellenére a vizsgálat szerint csupán a növekedés 14 százalékáért felelős az anyák idősebb életkora. Christine Roberts professzor és munkatársai összetett statisztikai elemzésében a terhességgel kapcsolatos rákos megbetegedések tekintetében az anyai életkoron kívül egyéb független tényezők is szerepeltek: ausztráliai születés, szociális-gazdasági státusz, ikerterhesség, többedik gyermek, és korábbi daganatos betegség. Rámutattak, hogy a daganatos betegséget genetikai és környezeti faktorok is meghatározhatják, annak ellenére, hogy nyilvánvalónak tűnik, hogy a rák növekedéséhez ugyanazok a hormonális változások, növekedési faktorok felszabadulása is hozzájárul, melyek a magzat normál fejlődéséhez szükségesek.

A leggyakoribb daganatos betegségek között a bőr rosszindulatú festéksejtes daganata (malignus melanóma), az emlőrák, pajzsmirigyrák, egyéb hormonrendszert érintő daganatok, a nőgyógyászati, és a vér-nyirokrendszert érintő daganatok voltak. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy a malignus melanóma szerte a világon Ausztráliában fordul elő leggyakrabban. Az elemzés arra is kiterjedt, hogy a születés módja (természetes, császármetszés), a koraszületés, vagy túlhordás mennyiben befolyásolta a daganatos kockázatot.