„Az új módszer egy összehasonlító szűrővizsgálat, amely nemcsak a vastagbélre korlátozódik, de képes megtalálni fontos és nem gyanított daganatokat a vastagbélen kívül is, mégpedig korábban és nagyobb valószínűséggel gyógyítható stádiumban” – mondta el Dr. Perry J. Pickhardt, a Wisconsini Egyetem Orvosi Karának radiológus professzora. „Összességében ez az új módszer jelentős előnyökkel jár a hagyományos vastagbéltükrözéshez képest, mivel biztonságosabb, olcsóbb és kényelmesebb is.”
A hagyományos vastagbéltükrözés során a végbélbe egy hosszú csövet vezetnek, és mivel a betegek számára ez igen kellemetlen lehet, a tudósok már régóta kutatnak alternatívák után. Egy ilyen alternatíva lehet a CT-kolonográfia, amely során röntgensugarak segítségével jeleníthető meg a vastagbél részletes képe egy számítógép képernyőjén. Bár itt is szükség van a bél előkészítésére, ez a módszer sokkal kevésbé invazív, mint a vastagbéltükrözés, amely során általában nyugtató adására is szükség van. Egy másik tanulmány azonban kevésbé megbízhatónak találta a módszert azokban az esetekben, amikor a székletben vért mutattak ki előzőleg. A pozitív széklet-vérteszt valószínűsíti a daganatot.
Jelen vizsgálatban összesen 10 286 férfi és nő vett részt, az átlagéletkor 60 év volt. 58 esetben találtak tünetmentes daganatot, vastagbélrák mellett tüdő- és veserákot, továbbá non-Hodgkin limfómát is. A tumorok több, mint fele még korai stádiumban volt. „A virtuális kolonoszkópia előnye, hogy nem kell hozzá infúziót bekötni, nincs szükség gyógyszerre és nyugtatóra” – magyarázta Pickhardt. „Ezen kívül a vastagbélen kívül eső szövetekről is képet kaphatunk, akár a hasi aorta aneurizmái is kiszűrhetők.”
A módszernek azonban hátrányai is vannak. Sok esetben kapnak fals pozitív eredményt, továbbá a CT miatt sugárterheléssel is számolni kell. Emellett amennyiben a virtuális kolonoszkópia során elváltozást találnak, szükség van a hagyományos eljárásra is, mivel előbbivel nem lehet szövettani mintát venni.
A tanulmányról a Radiology folyóirat áprilisi száma számol be.