A kutatók egyébként számos más betegség, köztük számos daganattípus, a tuberkulózis és a cukorbetegség szűrésére is próbálnak kifejleszteni lehelettesztet, de valószínűleg még sokat kell várni arra, hogy az ilyen szűrővizsgálatok az általános népesség számára elérhetővé váljanak.
A jelenleg alkalmazott szűrővizsgálat a vért mutatja ki a székletben, de csak a pozitív eredményt produkálók töredéke szenved ténylegesen vastag- és végbélrákban. Ez azt jelenti, hogy sokakat további szükségtelen és invazív vizsgálatoknak tesznek ki.
A leheletvizsgálat azon az elven alapul, hogy a daganatok működése során speciális illékony szerves anyagok termelődnek, és e vegyületkombinációk az egészséges embereknek kis valószínűséggel találhatók meg. Ezeket kis mennyiségben meg lehet találni a betegek leheletében, és a korábbi kutatások már kimutatták, hogy a kutyákat be lehet idomítani arra, hogy kiszagolják ezeket. A legújabb kutatás viszont már elektromos eszközzel elemzi a leheletben fellehető gázokat.
Az olaszországi Bariban működő kórház kutatócsoportja 37 diagnosztizált béldaganatos beteg leheletét hasonlította össze 41 egészséges kontroll személyével. Az első vizsgálat 85 százalékos pontossággal határozta meg a daganatos betegeket, de az utánkövetéses teszttel kombinálva a teljes pontosság végül 76 százalékos lett. A szakértők ígéretesnek tartják az eredményt, és úgy vélik, kísérletük újfent alátámasztotta a leheletteszt szűrővizsgálatként való alkalmazásának lehetőségét.
A kutatás vezetője, Dr. Donato Altomare azonban hozzátette, szélesebb körű és több résztvevővel végzett vizsgálatra lesz szükség a leheletteszt finomhangolásához, illetve hatékonyságának alátámasztásához.