A Helicobacter pylori egyike a legelterjedtebb fertőzéseknek. A baktérium a gyomor krónikus gyulladását okozza, mely fekélyképződést, a későbbiekben gyomorrák kialakulását vonhatja maga után. A gyomorrák sokáig tünetszegény, ezért gyakran későn fedezik fel, amikor már elég rosszak a beteg kilátásai.
A Göteborgi Egyetem Mikrobiológiai és Immunológiai Tanszékének kutatói azt vizsgálták, a gyomorban hogyan lép fel az immunrendszer a Helicobacter pylori ellen. Asa Lindgren és munkacsoportja a természetes ölősejteket viselkedését tanulmányozta (angolul: natural killer cells – NK-sejtek). Ezek a sejtek az immunrendszer elemei, amelyek felismerik és elpusztítják mind a vírussal, mind a bektériummal fertőzött sejteket, valamint a daganatsejteket.
A munkacsoport megállapította, hogy az NK-sejtek a Helicobacter pylori elleni harc során aktivizálódnak: jelátviteli anyagokat (citokineket) termelnek, melyek segítségével védő hatást váltanak ki. Korábbi kutatások szerint amennyiben az NK-sejtek megtalálhatóak a daganatszövetben, jobbak a beteg kilátásai, hosszabb túlélés várható, ugyanis az NK-sejtek pusztítják a daganatsejteket.
Az NK-sejtek csökkent aktivitása növeli a daganat kialakulásának kockázatát, mely felfedezés Lindgren szerint a jövőben új módszerekhez vezethet a gyomorrák diagnosztikájában és kezelésében egyaránt.