Egyre több idősnek írnak fel ilyen gyógyszereket demenciára vagy más problémákra. Dr. Lorraine L. Lipscombe, a Torontói Egyetem Klinikai Elemző Tudományos Intézet kutatója és munkatársai összesen 13 817, 66 év feletti cukorbeteget vizsgáltak, akik 2002 áprilisa és 2006 márciusa között kezdtek antipszichotikumot szedni.
Ezután a tudósok összehasonlították az antipszichotikumok szedését legalább 180 napra abbahagyók és a hiperglikémia miatt kórházi kezelést igénylő betegek arányait és kiderült, hogy az antipszichotikumokkal történő kezelés kezdetén az idősek különösen sérülékenyek az anyagcsere zavaraival szemben. Ez független volt attól, milyen kezelést kaptak a cukorbetegségükre és hogy hagyományos vagy új antipszichotikumot szedtek. Más tanulmányok azt sugallják, hogy a dopamin nevű ingerületátvivő anyag, amely a vércukor egyensúlyáért felelős, szenved zavart az antipszichotikum hatására.
A kutatók szerint az idősebb cukorbetegeknél érdemes megfontolni az egyéb kezelési lehetőségeket a demencia szempontjából. „Mind a betegeknek, mind a hozzátartozóknak figyelniük kell a cukoranyagcsere felborulásának jeleire az antipszichotikus terápia kezdetén, továbbá ilyenkor rendszeres vércukorvizsgálatra is szükség van” – olvasható az Archives of Internal Medicine folyóirat július 27-i számában megjelent cikkben.