Az elektronikus eszközök zavarják az alvást

A Nemzeti Alvás Alapítvány felmérése nem bizonyítja azt, hogy az elalvás előtt tapasztalt erős fény megzavarja a pihenést. Néhány szakember azonban javasolja, hogy lefekvés előtt egy órával már érdemes lejjebb csavarni a világítást, illetve tartózkodni az e-mailek olvasgatásától és a késő esti tévéműsoroktól. 1 508 embert kérdeztek ki, 13 és 64 év közöttieket. ”Az elalvás nem kapcsolóval működik. Nem merülünk álomba csak attól, mert a párnára hajtjuk a fejünket.” – mondta Allison G. Harvey, a Kaliforniai Egyetem alvásspecialistája és pszichológus professzora. ”Időbe telik, míg este elcsendesedünk és megnyugszunk. Erős fényviszonyok között esélyünk sincs ráhangolódni az éjjeli pihenésre.”

A tanulmány egészében véve azt mutatja, hogy az amerikaiak nagy többsége nem alszik eleget, 63 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy tudna többet is. A megkérdezettek 95 százaléka használ valamilyen elektromos berendezést (tévé, számítógép, videojáték vagy mobiltelefon) a lefekvés előtti órában, hetente legalább 5 alkalommal. A 30-64 év közöttiek nagyjából kétharmada gyakran tévézik, mielőtt elaludna, a fiatalabbaknak csak a fele. Ők inkább sms-eznek ebben az időszakban.

A gond az, hogy az alvás előtti erős fényinger megzavarhatja a bioritmust, elnyomhatja az alvást elősegítő, melatonin nevű hormon kibocsátását. De tényleg ennyire rossz az alvás szempontjából? Harvey szerint a felmérés ezt nem igazolja, de mégis azt gyanítja, hogy a fény jelenti a probléma gyökerét.

Dr. Matt Travis Bianchi, a bostoni Harvard Orvosi Egyetem alvásspecialistája szerint az alvás előtti fény kérdése bonyolult: nem minden fény hat egyformán a szervezet ciklusaira. Ráadásul mindenki másképp reagál ugyanannyi fényre. ”Akadt egy-két betegem, akiket szinte megmérgezett a fény. Ha késő este erős fény érte őket, egyáltalán nem tudtak elaludni. Az ellenkezőjére is akadt már példa: vannak akik lámpafénynél vagy működő tévé mellett alszanak, és semmilyen problémájuk nincs.”
Mit lehet tenni a jobb alvás érdekében? Harvey javasolja az elektronikus eszközök használatának kerülését. ”Igyekezni kell egy nagyjából rendszeres ritmust kialakítani, reggel lehet erősebb fényt használni, este pedig tompábbat. Fontos a rendszeres testmozgás, és a lefekvés előtti 30-60 perces fokozatos lenyugvás.”

Bianchi szerint, aki semmiképp nem tud lemondani a tévézés vagy a számítógépezés örömeiről, használjon olyan szemüveget, mely kiszűri a legkárosabb sugárzásokat. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy más is állhat az alvászavarok hátterében. Például az, ha valaki olyan e-mailt olvas lefekvés előtt, amin felzaklatja magát.