Az egészséges sejtek rontják a kemoterápia hatását

Fred Hutchinson Rákkutató Központ (Seattle, Egyesült Államok) munkatársai megállapították, hogy a kemoterápia hatására a daganat körül egyfajta heg jön létre, és a sebgyógyulásban szerepet játszó sejtek olyan fehérjét termelnek, amely segíti a daganatsejteket a kezeléssel szemben. A daganatos rezisztencia igen súlyos problémát jelent az onkológiai betegek kezelésében, azon emlő-, prosztata-, tüdő-, és vastagbélrákok esetén, ahol áttétek is vannak, mintegy 90 százalékban kell számolni a nem kívánt mellékhatással.

Peter Nelson és munkatársai a szöveti regenerációban résztvevő kötőszöveti sejteket, a fibroblasztokat tanulmányozták. A kemoterápia DNS-károsodást idéz elő, és a vizsgálat szerint ez mintegy 30-szorosára növelte a WNT16B nevű fehérje termelődését. Sajnálatos módon a fehérje serkenti a daganatsejtek növekedését, és környező szövetbe való terjedését, ezzel párhuzamosan pedig a kezeléssel szembeni ellenállókészséget. Régóta ismert, hogy a fehérje érintett a daganatok kialakulásában, azonban újdonság, hogy a rezisztenciában is szerepet játszik.

A hagyományos kemoterápia azon alapul, hogy a gyorsan osztódó sejtek (amilyenek a daganatsejtek is) fogékonyabbak a DNS-károsító tényezőkkel szemben. A szóban forgó felfedezés jelentősége, hogy ugyanakkor a daganat körüli mikrokörnyezet is reagál. Ez néha kedvező is lehet, például az immunelemek aktiválódása növeli a daganatellenes hatást, azonban jelen munka inkább a hátrányokat emeli ki, a rezisztencia növekedését.