Az agglegényeket jobban fenyegeti a rák

Negyven év halálozási adatait összevetve jutottak a szakemberek arra a felismerésre, hogy azok a férfiak és nők, akik soha nem voltak házasok, az átlagnál kétszer gyakrabban haltak meg a 13 leggyakoribb daganattípus – köztük a tüdő-, a mell- vagy a prosztatarák – valamelyikében. Leginkább a hetven éven felüli férfiak voltak érintettek, és a veszélyeztetettségük minden évtized elteltével nőtt.

Norvég kutatók 440 ezer rákbeteg férfi és nő adatait elemezték ki, figyelembe véve a családi állapotukat. A vizsgálat az 1970-2007 közti időszakot vette alapul. Úgy tapasztalták, hogy ha egy férfi soha nem volt házas, kétszeres eséllyel – 18 helyett 35 százalékos valószínűséggel – vesztette életét a daganat miatt. A nők esetében ez az arány 17 helyett 22 százalék volt. Az elváltak és az özvegyek rizikója jóval alacsonyabbnak bizonyult.

Korábbi vizsgálatok már megállapították, hogy a házasok általában jobb egészségi állapotnak örvendenek, és tovább élnek, mint az egyedülállók. Ritkábban dohányoznak, kevesebb alkoholt fogyasztanak, és a mentális állapotuk is jobb. Az Oslói Egyetem kutatói szerint ez is közrejátszhat a kedvezőbb eredményekben. Ezen felül a házasok hamarabb felkeresik problémáikkal az orvosukat, baj esetén pedig számíthatnak a támogató társra, ami szintén sokat jelent.

Az egyedülálló férfiak halálozási aránya minden évtizedben 3,4 százalékkal nő a házasokéhoz képest. Ez valamennyire igaz az özvegyekre és az elváltakra is, ám messze nem annyira, mint az agglegényekre.

Dr. Safia Danovi, a brit Rákkutató Intézet munkatársa így kommentálta az eredményt: ”A rákbetegség túlélése egy rendkívül összetett téma, és sok dologgal lehet ez az új felfedezés magyarázható. Mivel a legfontosabb tényező a korai felismerés, életbevágó, hogy bármi szokatlant tapasztalunk, családi állapottól függetlenül keressük fel orvosunkat.”