Az áfonyabor segíthet a diabéteszeseknek betegségük kontrollálásában

A 2-es típusú diabéteszben szenvedők elégtelen inzulintermelésük miatt nehezen tudják szabályozni vércukorszintjüket. Nagyon oda kell figyelniük, mennyi szénhidrátban gazdag élelmiszert fogyasztanak, mert a szervezet ezt glükózzá alakítja át, ami megemeli a vércukorszintet.

Az Illinois Egyetem legújabb kutatása most azt mutatja, hogy a feketeáfonya- és vadszederborban található összetevők két olyan enzimet is gátolnak, amelyek a szénhidrátok felszívódásában játszanak szerepet. A laboratóriumi kísérletek során a feketeáfonya-vadszeder keverékéből készült bor majdnem ugyanolyan hatékonyan gátolta az alfa-amiláz és az alfa-glükozidáz szénhidrátbontó enzimeket, mint az egyik diabéteszgyógyszer. A szakértők azt remélik, hogy olyan alkoholmentes, erjesztett gyümölcsitalt állíthatnak elő, amely alacsonyan tartja a vércukorszintet, ugyanakkor azokat a gyulladáscsökkentő anyagokat is tartalmazza, amelyek az eredeti borban is fellelhetők.

A második kutatásban Michelle Johnson a feketeáfonya- és a vadszederborok antioxidáns, polifenol és antocianin tartalmát mérte. Az általa kikísérletezett italkeverék e bioaktív vegyületek nagy mennyiségét is tartalmazza, ami még tovább fokozza egészségjavító hatását. A kutatókat különösen az antocianinok gyulladáscsökkentő tulajdonsága érdekli, mert a gyulladásos folyamatok számos krónikus betegség, köztük a rák, az anyagcsere-betegségek és a szív-érrendszeri megbetegedések kialakulásához is hozzájárulnak.

A cukorbetegséget életmódbeli változtatásokkal, például egészséges étrenddel és rendszeres testmozgással lehet kezelni, időnként azonban gyógyszerek szedése is szükségessé válik. Mivel progresszív betegségről van szó, az idő múlásával súlyosbodhat. Kezelés nélkül számos más betegséget, például szívbetegséget, agyérgörcsöt, idegkárosodást és vakságot is okozhat.