A témával foglalkozó klinikai vizsgálatokat Dr. Johannes Backs, a Heidelbergi Egyetem III. számú Belgyógyászati Klinikájának munkatársa vezette. A tűszúrások nem növeli a szív pumpafunkcióját, azonban befolyásolja a vázizmok erejét, emiatt a betegek nagyobb távolságú sétára voltak képesek. A tűszúrásokat tompa végű eszközzel ejtették, az eredményeket placebóval hasonlították össze.
A szívizomzat idült gyengesége egyike a leggyakoribb betegségeknek és halálokoknak. Ezen betegek munkavégzési képessége korlátozott, a terhelésre jelentkező lihegés és fáradtság az első kórjelző tünetek. Azonban a Heart hasábjain megjelent cikk szerint a kialakulás jóval bonyolultabb, mint eddig gondolták, ugyanis a zsigerek működését szabályozó vegetatív idegrendszer szabályzó működése is felborul. Az akupunktúra pontosan ezt az egyensúlyt hivatott helyreállítani: befolyásolja a vegetatív idegrendszer aktiváló és lazító összetevőit, valamint gyulladásgátló hatású.
A tudósok szívbetegeket vizsgáltak, akik állapota a hagyományos kezelés hatására stabil volt. A résztvevők tíz tradicionális kínai kezelési kurzuson vettek részt, a kontroll csoport speciális placebót kapott, mely csak a bőr felszínét szúrta meg, a mélyebb rétegeket nem. Összehasonlítva, az akupunktúrás csoport sétával nagyobb távolság megtételére volt képes, ezután hamarabb nyerték vissza erejüket, kevésbé merültek ki. Ugyanakkor a szív teljesítménye nem változott.
A kutatók megállapították, hogy a fáradékonyság nem a szívfunkciótól függ, ugyanis a szervezetben képződő gyulladásos jelátviteli anyagok – például a TNF-alfa – csökkentik a vázizmok teljesítő képességeit. Az akupunktúra hatására a TNF-alfa vérszintje lecsökkent.
A vizsgálat a továbbiakban arra irányul, hogy az alacsony költségigényű akupunktúra rendelkezik-e hosszabb távú előnyökkel.