A modern társadalomban a hölgyek 10-20 százaléka él át műszakváltást, és emiatt éjszaka is dolgozik. Ez a fajta foglalkozási ártalom számos daganat kialakulásával kapcsolatban lehet. Az éjszakai műszakban az egyént éjszaka is fényinger éri, emiatt csökken a melatonin nevű hormon elválasztása. A melatonin viszont számos daganattípus ellen véd. Az éjszakai fényterhelés ráadásul a cirkadián ritmust is felborítja, vagyis összezavarja a szervezet saját biológiai óráját. Az alvásmegvonás jellemzően az immunrendszer gyengülésével jár, mely állapot kedvez a daganatok kialakulásának és növekedésének
A hipotézist az Occupational and Environmental Medicine legutóbbi számában megjelent tanulmány is támogatja. Johnni Hansen és munkatársai 18 500 olyan dán nő egészségügyi adatait elemezték, akik 1964 és 1999 között a hadsereg kötelékében dolgoztak. A populációban 210 esetben alakult ki emlőrák, eredményeiket 900, daganatmentes hölgyhöz hasonlították. Az összes résztvevőt kikérdezték munkahelyi időbeosztásukat, életmódjukat, és számos más tényezőket illetően. Ezenfelül a hölgyek nyilatkoztak arról is, hogy nappali, vagy éjszakai embertípusba tartoznak-e.
Az elemzés rávilágított, hogy az éjszakai műszak mintegy 40 százalékkal növeli az emlőrák kialakulásának kockázatát. Amennyiben az legalább heti három alkalmat érintett, legalább hat éven keresztül, a kockázat megduplázódásával kellett számolni. Azoknál az éjszaka dolgozó hölgyeknél volt a legmagasabb a rizikó, akik magukat éjszakai embernek tartották.