A túl sok szénhidrát növeli a mellrák kockázatát

Közel 335 000 európai nő bevonásával végezték a kutatást, amely felvetette a lehetőségét, hogy összefüggés van az ételek glikémiás indexe és az ösztrogénreceptor-negatív (ER-negatív) emlődaganat között. A változókoron már átesett, túl sok magas glikémiás indexű ételt fogyasztó nők körében 36 százalékkal nőtt az ER-negatív mellrák esélye azokhoz képest, akiknek étrendjében a legkevesebb szénhidrát szerepelt. A finomított szénhidrátok egyébként is egy sor betegség kialakulásában ludasak.” – jegyezte meg Christina Clarke, a fremonti Rákmegelőző Intézet kutatója, a Stanford Egyetem adjunktusa, aki a kutatásban nem vett részt. Habár a jelenlegi eredmények nem bizonyították az ok-okozati kapcsolatot, mégis, újabb okot adhatnak a nőknek arra, hogy egészégesebb ételeket válasszanak. Tudományos szempontból érdekesnek tartotta a kutatást, mivel nagyon kevés ismeretanyag áll rendelkezésre az ER-negatív mellrák okairól.

Az elvégzett megfigyelések azt sejtetik, hogy az inzulinnak lehet szerepe a betegség kialakulásában, de természetesen még további munkálatok szükségesek. Az American Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban megjelent kutatási eredmények egy hosszú távú európai felmérés adatain alapultak, amely a táplálkozás és a rák kialakulási kockázatának összefüggéseit vizsgálta. A résztvevők közül a 12 év során 11 576-nál alakult ki mellrák. Összességében a kitöltött étrendi kérdőívek alapján nem találtak összefüggést a glikémiás index és a tumor között. Más lett a helyzet azonban, mikor a posztmenopauza idejére eső ER-negatív mellrákot vették alapul. A legtöbb magas glikémiás indexű szénhidrátot fogyasztó 20 százalék körében 158 ilyen esetet találtak, míg az alsó ötödrészben csak 111-et. A kettő közti különbség még kifejezettebben jelentkezett a progeszteron-receptor-mentes tumoroknál.

Clarke megjegyezte, hogy ezek a számok nem túl nagyok, ráadásul több egyéb faktorban is lehetett eltérés a csoportok között, bár a kutatás nem vette figyelembe ezek némelyikét, mint például a testsúlyt, a mozgást, a kalóriabevitelt és a dohányzást. Tény, hogy a mellrák nem egyetlen ok miatt alakul ki, az eredmények megerősítik azt, hogy célszerű minél inkább kiiktatni a finomított szénhidrátokat.