A zöldségekből, gyümölcsökből, teljes kiőrlésű gabonából és hüvelyesekből bevitt élelmi rostok elősegítik a koleszterinszint csökkenését – mondta Jody Gilchrist, az Alabamai Egyetem Szív és Érrendszeri Klinikájának munkatársa. ”A legtöbb táplálkozástudományi szakértő szerint egy embernek átlagosan 25 gramm rostra van szüksége naponta a kiegyensúlyozott étrend részeként. Az Amerikai Szív Társaság ajánlása alapján 1000 elfogyasztott kilokalóriánként 14 gramm bevitele célszerű, s legalább 10 grammnak vízben oldódó típusból kell származnia” – magyarázta Gilchrist.
A vízben oldódó rostok gyors és hosszan tartó teltségérzetet okoznak, ami hozzájárul az adagok mérsékeléséhez. Korábbi kutatások bizonyítják, hogy a vízben oldódó rostok segítenek a ”rossz” koleszterin (LDL) szintjének csökkentésében, mert beavatkoznak az ételekből származó zsiradékok felszívódásának folyamatába. A sok vízben oldódó rostot tartalmazó élelmiszerek közé tartozik a korpa, a zabkása, a bab, a borsó, a rizs, az árpa, a citrusfélék, az eper és az almapép. A másik csoportba tartozó oldhatatlan rostok elengedhetetlenek az emésztéshez, megelőzik a székrekedést és karban tartják a bélrendszert. Elsősorban teljes kiőrlésű pékáruból, káposztából, céklából, répából, karalábéból, karfiolból és almahéjból tudjuk fedezni a szükségletet.
Az Alabamai Egyetem szakértője szerint bevásárláskor érdemes odafigyelni az élelmiszerek címkéjén feltüntetett tápértékre, hiszen a zabot vagy korpát tartalmazó fogások némelyike – például a muffinok és egyéb sütemények – valójában nagyon kevés egészséges összerevőt rejtenek, viszont sok cukrot, sót vagy zsírt. ”Előrecsomagolt ételek vásárlása esetén még nagyobb odafigyelés szükséges, mint a nyers zöldségeknél és gyümölcsöknél. Ez az egyetlen módja annak, hogy kiderüljön, jó-e az adott termék a szívnek” – nyilatkozta Gilchrist.
A rostbevitel növelésének másik módja a rosttartalmú étrend-kiegészítők adagolása kávéhoz, joghurthoz, leveshez vagy más fogásokhoz. Lassan és sok folyadék mellett célszerű egészséges szintre emelni e tápanyagtípus fogyasztását.