A prosztatarákos férfiakra a vastagbélrák is leselkedik

A Buffalo Egyetem kutatói több mint 2 ezer prosztatarákkal diagnosztizált férfi vizsgálatát követően megállapították, hogy esetükben jelentősen több rendellenes vastagbélpolip, vagyis adenóma illetve előrehaladott adenóma alakult ki, mint a prosztatarákban nem szenvedő férfiakban. A kutatók az amerikai gasztroenterológiai kollégium San Antonio-i konferenciáján azt is elmondták, hogy a vastagbéldaganatok többsége adenómaként indul. ”Kutatásunk elsőként mutatja ki, hogy a prosztatarákban szenvedő férfiak esetében nagyobb a vastagbélrák kialakulásának kockázata” – nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Ognian Pomakov.

A prosztatarák a rákos halálozás második leggyakoribb kóroka az amerikai férfiak esetében a tüdőrákot követően. A vastag- és végbélrák a harmadik leggyakoribb daganatos betegség, amelyet az Egyesült Államokban férfiakban és nőkben diagnosztizálnak.

A kutatók vizsgálatuk során a betegek anamnézisét, kolonoszkópiai és patológiai jelentését, valamint az adenómák, előrehaladott adenómák, rákos adenómák előfordulásával, illetve ezek vastagbélben való elhelyezkedésével kapcsolatos adatokat elemezték 2011 férfinál, akik a buffalói veterán kórházban estek át kolonoszkópián.

Miután a prosztatarákban szenvedő 188 férfi eredményét összevetették a többi páciensével, kiderült, hogy a prosztatarákos betegek esetében jelentősen magasabb a rendellenes polipok és előrehaladott adenómák előfordulása, mint a többi alany esetében.

Pomakov szerint rendkívül fontos, hogy a prosztatarákkal diagnosztizált férfiak rendszeres vastagbélrák szűrésre járjanak. A kutató úgy véli, nagyobb szabású vizsgálatokat kellene végezni azzal kapcsolatban, vajon a kolorektális rák szűrését a jelenleg ajánlott 50 éves kornál hamarabb kell-e elkezdeni a prosztatarákos betegek esetében.