Az Amerikai Ráktársaság statisztikája szerint a bőrrákot követően a prosztatarák a második leggyakoribb férfiakat érintő rosszindulatú daganat, csak az Egyesült Államokban évente mintegy 242 ezer új esetet diagnosztizálnak. Mivel a férfi nemi hormonok serkentik a daganat növekedését, az áttétes prosztatarák kezelése gyakorlatilag ezen hormonok szintjének csökkentésére irányul. A fizikai kasztrálás mellett a hormongátló kezelésre gyógyszeres úton is sor kerülhet. Mindazonáltal a beavatkozás számos mellékhatást von maga után: csökkent szexuális vágy, csökkent erekciós készség, csontritkulás, izomtömeg-vesztés, hőhullámok, depresszió, szív- és érrendszeri megbetegedések.
Az amerikai Nemzetközi Rákintézet támogatta vizsgálat mintegy 1500, más szervekre is ráterjedő prosztatarákos férfi esetén tanulmányozta a hormongátló gyógyszer adagolásának hatásfokát. A betegek hét hónapig folyamatos kezelésben részesültek, majd ezt követően véletlenszerűen választották ki azokat az egyéneket, akiknél szakaszos kezelésre tértek át. Dr. Maha Hussain professzor és a Michigani Egyetem munkatársai megállapították, hogy ugyan a szüneteket tartó csoportban kevesebb mellékhatás jelentkezett, azonban esetükben a túlélési idő is megrövidült, átlagosan két évvel. A különbségek nem lehetett a daganatos érintettség fokának (stádium) számlájára írni.
A kilencéves utánkövetési időszakkal rendelkező tanulmány végkövetkeztetése az lett, miszerint a standard terápia során továbbra is a folyamatos kezelést kell előnyben részesíteni.