A méhnyakrák megelőzése mindannyiunk felelőssége

A méhnyakrák ma még mindig a 2. leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegség a 45 év alatti nők között Európában, noha a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazásával ma már van lehetőségünk megelőzni. A méhnyakrák elleni védőoltás ma már a kislányok mellett a szexuális életet élő felnőtt nőknek is javasolt. Hazánkban már több mint százezer lány és felnőtt nő élt a méhnyakrák elleni védőoltás lehetőségével.

”Az egészségünk megőrzéséért mi magunk is tehetünk, ezért fontos a tudatos egészségvédelem és az öngondoskodás. Nagy mértékben a mi felelősségünk, hogy a családunk nő tagjai megkapják a méhnyakrák elleni védőoltást és rendszeresen járjanak szűrésre” – hívta fel a figyelmet Leitner György, a védőoltást gyártó cég vezetője, majd hozzátette: ”Sajnos nem mindenki tudja megfizetni a védőoltás árát, ezért a korábbi évekhez hasonlóan idén is segítjük a rászorulókat. Az idei évben a Méhnyakrák Megelőzési Hét keretén belül úgy döntöttünk, hogy a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet segítségével hátrányos helyzetű édesanyák és lányok számára ajánljuk fel a méhnyakrák elleni vakcinát. Fontosnak tartjuk, hogy minél több lány és anya legyen védett a méhnyakrák ellen.”

”Örömteli, hogy stratégiai partnerünkkel, a GlaxoSmithKline Kft.-vel való együttműködés most egy új területre is kiterjedhet, melynek köszönhetően a Segélyszervezet részt vállalhat a rászoruló családok ily formában történő támogatásában is” – mondta Lehel László, a

Segélyszervezet elnök-igazgatója a védőoltás-adomány átvételekor. ”Olyan családok számára válik így elérhetővé a védőoltás, akik nagyon nehéz körülmények között élnek a mindennapokban” – tette hozzá.

A VI. Európai Méhnyakrák Megelőzési Hétről

Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét egy nemzetközi kezdeményezés, amely immár hatodik éve került megrendezésre azzal a céllal, hogy felhívja a lakosság, a szakma és a döntéshozók figyelmét arra, hogy ma már egyetlen nőnek sem kellene méhnyakrákban meghalnia, hiszen ez a rosszindulatú danatos betegség ma már védőoltással és rendszeres szűréssel megelőzhető. Az európai országokban megrendezésre került programsorozat valódi párbeszéd a méhnyakrákról az egészségügyi dolgozók,  a politikusok, a média és a közvélemény körében. Európaszerte 21 országban már van rész- vagy teljes finanszírozás a méhnyakrák elleni védőoltásra. Sokat jelentene a hazai átoltottság növelésében is, ha egy korosztály számára ingyenesen elérhetővé válna az oltás.

A védőoltás és a szűrés

A méhnyakrák-megelőzés első lépése lehet védőoltás beadása. Az oltóanyag megakadályozza a méhnyakrákot okozó HPV-fertőzés  kialakulását. A teljes oltási sor három adagból áll, az első és a harmadik adag között fél évnek kell eltelnie. A védőoltások receptkötelesek, bármelyik orvos felírhatja.  A vakcina a méhnyakrákok nagy többségét képes kivédeni, a ritka rákkeltő HPV típusok ellen nem véd, ezért a rendszeres szűrést az oltás után  is folytatni kell.

A szűrővizsgálat a kóros elváltozások, rákmegelőző állapotok időben történő felfedezését teszi lehetővé. Sajnos az elváltozások 20%-a a szűrés során nem kerül felfedezésre. Ezért a védőoltás és a rendszeres szűrés együttes alkalmazása biztosítja a leghatékonyabb védelmet a méhnyakrák ellen.