Mivel a május a stroke hónapja Amerikában (és Magyarországon is), a szív- és érrendszeri betegségek specialistái összegyűjtötték a magas vérnyomásra vonatkozó legjellemzőbb rizikófaktorokat:
Családtörténet: Ha a szülőknek, vagy egyéb közeli rokonnak magas a vérnyomása, a gyerek esetben is jelentősen megnő az előfordulás valószínűsége, ezért nagyon fontos utánajárni, hogy a családban előfordult-e már magas vérnyomás.
Magas kor: Ahogy az emberek egyre idősebbé válnak, folyamatosan nő a magas vérnyomás a kardiovaszkuláris betegségek előfordulási aránya is, mivel az öregedés során a véredények fokozatosan elveszítik a rugalmasságukat és hajlékonyságukat, ami a kardiovaszkuláris rendszer nyomásának megemelkedését eredményezheti.
Nem: A férfiak körében sokkal jellemzőbb a magas vérnyomás 45 éves kor előtt. 45 és 50 éves kor, illetve 55 és 64 éves kor között a magas vérnyomás rizikófaktora körülbelül egyenlő a nők és a férfiak között, 64 éves kor felett azonban nagyobb valószínűséggel jelenik meg a nők körében.
Kevés mozgás: Az irodai ülőmunka, illetve a tévé előtti hosszas üldögélés jelentősen megnöveli a magas vérnyomás előfordulási arányát, azonban rendszeres testmozgással könnyen csökkenteni lehet a vérnyomást.
Túlsúly: A túlsúly az egyik legjellemzőbb rizikófaktor a magas vérnyomás szempontjából, egy kis fogyással rövid időn belül javítani lehet a kilátásokon.
Túl sok alkohol: A rendszeres és túlzott alkoholfogyasztás drámai mértékben növeli meg a magas vérnyomás, a stroke, a szívritmuszavar és egyéb szív- és érrendszeri betegségek előfordulási arányát, ezért ügyeljünk rá, hogy lehetőleg férfiak esetében ne lépjük túl a napi két, nők estében a napi egy pohár alkohol elfogyasztását.