A lefekvés előtti laptop és mobiltelefon használat alvászavarokat okozhat

Sok ember az ágyába is magával viszi mobiltelefonját, laptopját vagy tabletjét, hogy üzeneteket tudjon küldeni, e-maileket olvasni vagy az internetet böngészni. Ez, a tudósok szerint káros az egészségre. A kijelzők által kibocsájtott kék fény ugyanis zavarja az alvást és a munkateljesítményt, így negatívan hat az emberi szervezetre.

””A fény csökkenti a test alvást-elősegítő hormonjának, a melatoninnak a termelését, amit a tobozmirigy, egy az agy központjában található mirigy választ ki. Normális esetben, ha besötétedik a tobozmirigy fokozza a melatonin kiválasztását, amitől álmosnak érezzük magunkat és lefekszünk aludni. Ha viszont mesterséges fénynek tesszük ki magunkat késő este, azzal megzavarjuk a melatonin termelődését.

A Melatonin az, ami irányítja a nappalok és éjszakák érzékelését a testen belül vagy ahogy másképp hívják, a belső óránkat a cirkadián ritmusunkat. Így szabályozza az alvási ciklust. Ettől függetlenül ez nem csak egy természetes altató. A melatonin erős antioxidáns, ami védi sejtjeinket a károsodástól. A kutatók összefüggést találtak az alacsony melatonin szint és a rák kialakulása között.