A 7,5 óránál kevesebb éjszakai alvás összefüggésbe hozható a szív-érrendszeri események, például a stroke és a szívroham kockázatának 33 százalékos növekedésével – áll egy a Journal of the American Medical Association szakfolyóiratban közzétett tanulmányban.
Japán kutatók 1255 magas vérnyomásban szenvedő beteg alvását vizsgálta átlagosan 50 hónapig. A nappali és az éjszakai vérnyomást is mérték, valamint az alvás időtartamát és a szív-érrendszeri eseményeket, köztük a stroke, a szívroham és a hirtelen szívhalál előfordulását.
Összesen 99 alkalommal rögzítettek szív-érrendszeri betegséget, és az eredményeik szerint a 7,5 óránál kevesebbet alvók körében az arány 2,4 százalék volt 100 személy-évenként. Azok esetében, akik ennél többet aludtak, a ráta 1,8 százalék lett 100 személy-évenként. Azok a páciensek, akiknek vérnyomása éjszaka megnőtt, szintén hajlamosabbak voltak a szívbetegségre.#img1#
„A rövidebb alvás előrejelzi a szív-érrendszeri betegségek előfordulását magas vérnyomásban szenvedő idősebb személyekben” – számolt be a tanulmány vezető szerzője, Kazuo Eguchi a Jichi Orvosi Egyetemről.
A nem elegendő alvást az elhízás, a cukorbetegség és a szív-érrendszeri betegségek számos rizikófaktorával, többek között az éjszakai magas vérnyomással és az alvás során fellépő légzészavarokkal is összefüggésbe hozták.