A Circulation Heart Failure június 26-i számában megjelent tanulmány vezető szerzője, Elizabeth Mostofsky, a Harvardi Egyetem Orvostudományi Karának kutatója szerint az eredmények azt bizonyítják, hogy a mértékletes kávéfogyasztás valójában védőhatást gyakorolhat. A szakértő azt állítja, számos tényező létezik, amelyek növelhetik a szívelégtelenség kockázatát, de a kávé valószínűleg nem tartozik ezek közé.
A szakértők öt széleskörű svédországi és finnországi kutatást elemeztek, amelyeket 2001 és 2011 között készítettek. A kutatásokban 140 220 személyt vizsgáltak, akik közül 6 522 szenvedett szívelégtelenségben.
Az eredmények alapján az derült ki, hogy kettő 2 deciliteres jellegzetes amerikai kávé (ami négy észak-európai adagnak felel meg) a kockázat 11 százalékos csökkentésével segít megelőzni a szívelégtelenséget. Ennél több kávé fogyasztása azonban már megnövelheti a szívpanaszok kialakulásának valószínűségét.
Már számos korábbi kutatás is kimutatta a kávé jótékony hatását bizonyos betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség, a Parkinson-kór, a májrák és a májzsugor ellen. A szakértők továbbra is azt javasolják, hogy a terhes nők, a vérnyomás- vagy vércukorszabályozási problémával küzdő betegek és azok, akik szívdobogásérzést vagy szorongásérzést tapasztalnak, egyáltalán ne, vagy csak kevés kávét igyanak. Az új kutatás készítői szerint azonban az emberek többsége nyugodtan élvezheti a kávézás örömét – persze mértékkel.
A szívvédő hatás okait nem ismerjük pontosan, de Mostofsky szerint a rendszeres kávéfogyasztókban tolerancia alakul ki a koffeinnel szemben, ami azt jelentheti, hogy kevésbé érzékelik hatását. Ez pedig csökkentheti bennük a magas vérnyomás kockázatát. Az is elképzelhető, hogy az italban lévő antioxidánsok védik a sejteket a károsodás ellen.