”A szabadidős testmozgás és a munkahelyre történő gyaloglás vagy biciklizés csökkentheti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát” – mondta el Dr. Gang Hu, a Pennington Biomed Kutatási Központ professzora. A kutatás eredményei a Journal of the American College of Cardiology folyóirat szeptember 28-i számában olvashatóak.
Dr. Hu és a főszerző, Yurie Wang csoportjukkal finn férfiak és nők adatait vizsgálták. A tanulmányban 25 és 74 év közötti férfi és nő vett részt. Mindannyian egy, a fizikai aktivitásukrók kérdező felmérést töltöttek ki.
A munkahelyi aktivitás szintjeit 3 csoportra osztották, csakúgy, mint a munkahelyre menést. A legalacsonyabb munkahelyi aktivitás közé tartoznak a sok ülést igénylő irodai munkák, ugynakkor a sok sétálást, állást igénylőek jó hatással vannak szívünk egészségi állapotára. Szintén sokat segít ha napi minimum 30 percet sétálunk vagy biciklizünk, miközben a munkaheyünkre megyünk.
A szabadidős testmozgásnál a kicsi aktivitás szinte teljesen inaktiív életmódot jelent, mint példáiul a tévénézés, közepesnek a heti 4 óra edzés mondható (biciklizés, sétálás, vagy kertészkedés); míg a magas fizikai aktivitás közé sorolható a futás, kocogás, vagy küzdősportok, heti több, mint 3 órán keresztül.
Átlagosan 18 év megfigyelés után, a résztvevők kis részénél alakult ki szívkárosodás. A szokásos kockázati tényezőkre (például kor, dohányzás, testtömeg index, vérnyomás vagy koleszterinszint) történt korrekció után a kutatók azt találták, hogy a fizikai aktivitás védelmet nyújt a szívbetegségek ellen. A szabadidőben végzett testmozás bizonyult a leghatásosabbnak, de emellett a munkahelyi testmozgás is fontos.
Más kockázati tényezők kizárása után a kutatók azt találták, hogy a gyalog vagy kerékpáron történő munkába járás csökkenti a szívbetegségek kialakusát a nőknél.
”Ez a tanulmány is azt bizonyítja, hogy minél többet mozogunk, annál egészségesebbek leszünk. Lényegtelen, hogy milyen fajtájú a tesedzés” – mondta el Dr. Michael Davidson, Chicagói Egyetemi Kórház professzora. ”Amikor a testmozgás mennyiségének növeléséről beszélünk, nem feltétlenül a konditermi edzésekre kell gondolnunk: a munkába való sétálás vagy biciklizés is sokat segíthet szívünk egészségének megőrzésében.”