A cukorgyógyszer csökkenti a rák kockázatát

James Trosko professzor munkacsoportja a Szöuli Nemzeti Egyetemmel (Dél-Korea) karöltve a metformin hosszútávú hatását térképezte fel a daganatos kockázat szempontjából. Régóta ismert, hogy 2-es típusú cukorbetegségben számos daganat, például az emlőrák, a májrák, és a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázata megemelkedik. A PLoS One aktuális számában megjelent közlemény arról számol be, hogy a széles körben alkalmazott vércukorcsökkentő szer, a metformin képes mérsékelni a kedvezőtlen hatást.

A vizsgálat során arra a koncepcióra alapoztak, miszerint a daganatsejtek forrásai az őssejtek lehetnek, valamint arra, hogy számos természetes és mesterséges kemikália képes fokozni az emlőrák növekedését. Tenyésztőedényekben növesztve a daganatsejteket, a kicsiny kolóniákban aktiváltak néhány őssejt gént (például az Oct4A nevűt). Az emlőráksejteket ismert serkentőként ható ösztrogénnel, valamint mesterséges kémiai anyagokkal kezelték. Megállapították, hogy mind az ösztrogén, mind a kemikáliák növelték a ráksejtek szaporodási készségét, azonban metformin hatására a daganatos sejtszám drasztikusan lecsökkent. Vagyis a metformin képes volt arra, hogy kivédje a stimuláló hatást.

A kutatás következő lépése a jelenség pontos molekuláris magyarázatának megismerése lesz, addig ugyanis a metformin alkalmazási körét nem lehet kibővíteni. Mivel a munkacsoport csupán az emlőrákra gyakorolt hatást vizsgálta, az a kérdés is felmerül, hogy a metformin miként hat más, a cukorbetegséggel szintén kapcsolatba hozható májrák és hasnyálmirigyrák esetén.