A nagy felbontású háromdimenziós képek a vérerek hálózatát mutatják ki a bőr alatt, ami szükségtelenné teheti a biopsziához hasonló invazív eljárások alkalmazását. A Biomedical Optics Express szaklapban közzétett kutatásnak köszönhetően az orvosok könnyebben diagnosztizálhatják, követhetik nyomon és kezelhetik a bőrrákot és az olyan bőrbetegségeket, mint az ekcéma vagy a dermatitisz.
A Bécsi Orvostudományi Egyetem és a müncheni Ludwig-Maximilians Egyetem kutatói optikai koherencia tomográfiás (OCT) vizsgálattal láttak át a bőrön. A kísérlet során különféle bőrfoltokon tesztelték a technikát, köztük egészséges emberi tenyérbőrön, allergiás ekcémával érintett alkarbőrön, dermatitiszes homlokbőrön, valamint arcbőrön kialakult bazaliómán. A léziókat vérrel ellátó érhálózat jelentősen eltért az egészséges bőr esetében látható mintától.
Rainer Leitgeb, a kutatás vezetője elmondta, hogy az érhálózat állapota lényeges információkat hordoz a szövetek egészségével és tápanyagellátásával kapcsolatban, amit jelenleg nem használnak ki eléggé. A szemészek már az 1990-es évek óta használják az OCT-vizsgálatot, és az utóbbi időben a bőrgyógyászatban is egyre nagyobb figyelmet szentelnek a technikának. Az OCT legnagyobb előnye a többi képalkotó eljárással szemben az, hogy nem invazív, és gyorsan képes nagy felbontású képeket készíteni. Jellemzően a szövetstruktúra kimutatására használják, de a vérerek mintáját is ábrázolhatja, ami lényeges információkkal szolgálhat a betegségekről. Dr. Leitgeb azt reméli, hogy az új eljárással csökkenteni lehet majd a biopsziák számát.