50 év felett is szükséges a méhnyak-rák szűrés

A hatékony szűrés felső korhatáráról azóta vitatkoznak, amióta 40 évvel ezelőtt elindultak Európában a méhnyakrák-szűrő programok.  A bizonyítékok azt mutatják, hogy a normál keneteredményekkel rendelkező 60-65 éves nőknél a vizsgálat megismétlése nem jár további előnyökkel, emiatt egyes kutatók a felső korhatár 50 évre való csökkentését javasolták.

A hollandiai Erasmus Egészségügyi Központ és a dán Koppenhágai Egyetem tudósai összehasonlították a méhnyakrák előfordulását a megelőző negatív eredményekkel különböző életkorokban. Egy holland daganatos beteg nyilvántartás (PALGA) segítségével 219 ezer 45-54 év közötti és 445 ezer 30-44 éves nőt vontak be a vizsgálatba, valamennyinek három negatív kenete volt korábban. Ezután 10 éven keresztül követték őket nyomon és feljegyezték, ha valakinél méhnyak-rákot állapítottak meg.

A nyomonkövetési idő alatt mindkét csoport hasonló szűrővizsgálatokon esett át. 10 év elteltével a méhnyak-rák előfordulása hasonlóan alakult mindkét csoportban (41 eset/100 ezer nő a fiatalabb, 36 eset/100 ezer nő az idősebb csoportban), ez azt sugallja, hogy a megfelelően szűrt, korábban eltérést nem mutató nők esetében a méhnyak-rák nem függ össze az életkorral.

Az eredmények alapján levonhatjuk a tanulságot, hogy a méhnyak-rák diagnózisa és megelőzése szempontjából a korábban negatív kenetekkel rendelkező 50 éves korosztály szűrésének hatékonysága megegyezik a fiatalabbakéval, írják a szerzők. További elemzésre van szükség annak meghatározására, hogy az előfordulási arányok alapján valóban folytatni kell-e szűrést, de az eredményekből az tűnik ki, hogy nem ésszerű az idősebb nők szűrésének leállítása, miközben a hasonló kórtörténettel rendelkező fiatalabbaknál nem tesszük ugyanezt. Ez alapján a tanulmány alátámasztja az Angliában és más fejlett országokban érvényben lévő irányelveket, miszerint a méhnyak-rák szűrését 65 éves korig javasolják.

A cikkhez írt szerkesztőségi kommentárban Björn Strander, a svédországi Sahlgreni Egyetemi Kórház méhnyak-rák szűrési programjának igazgatója azt javasolja, a szűrés felső korhatáránál idősebb nőknél nagyon oda kell figyelni az esetleges invazív daganatok kialakulására és készen kell állni arra, hogy ismereteink gyarapodásával esetleg módosítanunk kell majd a szűrendő korcsoportokon.

A modern számítógépes technika segítségével személyre szabhatók a szűrésre invitáló meghívók. Az erőforrásokat el lehet vonni azoktól a nőktől, akiknél az adott időn belül elvégzett nagyobb számú szűrővizsgálat nem jár további előnyökkel, és a többiekre fordíthatók, továbbá megválaszolható a kérdés, miszerint szűrjük-e a 60 év felettieket: igen, náluk további előnyökkel jár a szűrés.