Az eredmények alapján akár új generációs gyógyszerek is kifejleszthetőek lesznek, amelyek célzottan ezeket a mutációkat fogják tudni megelőzni.
A génmódosulásokat a cigarettafüstben megtalálható méreganyagok okozzák, majd idővel ezek a mutációk újabbakat generálnak.
A szakértők most egy új DNS szekvenálási eljárást, az úgynevezett MPS-t (Massive Parallel Sequencing) alkalmazták arra, hogy egy tumor sejt teljes géntérképét elkészítsék, és azt találták, hogy a rákos sejt több mint 23 ezer mutációt halmozott fel.
„A mutációk, amelyeket találtunk túlnyomó többségükben olyan típusúak voltak, amelyeket a dohányfüst ‘halálos-koktélja’ okozott. Ha átlagolunk, akkor kiszámítható, hogy minden 15 szál cigaretta kivált egy-egy mutációt.” – nyilatkozta Peter Campbell, a cambridge-i Wellcome Tust Sanger genetikai kutatóintézet munkatársa, a projekt vezetője az Independent című lapnak.
Hasonló eljárást már alkalmaztak bőrrák esetében is, és ott is sikerült megállapítani, hogy a annak legfőbb okozója az ultraibolya sugárzás.
„Ezzel az új szekvenálási eljárással képesek vagyunk arra, hogy belenézzünk egy tumor múltjába, megnézzük, hogy mi váltotta azt ki, milyen behatások érték a sejtet, még sokkal az előtt, hogy a rák kialakult volna.” – mondta Mike Stratton professzor, aki szintén a Sanger Intézet munkatársa.
A kutatás összefoglalója a Nature című neves tudományos folyóiratban jelent meg nemrég.