Harc a tüdőgyulladás ellen

November 12-én a tüdőgyulladásra, a betegség jelentőségére és okára, valamint megelőzésének módjaira hívja fel a figyelmet a Légúti Betegek Országos Egyesülete (LEBE).

””A tüdőgyulladás leggyakoribb kórokozója a pneumococcus nevű baktérium. A pneumococcus okozta tüdőgyulladás súlyos megbetegedés, amelynek tünetei közé tartozik a köhögés, a láz, a hidegrázás és a nehézlégzés.

A legnagyobb veszélyben a csecsemők, az idősek és a krónikus betegségben szenvedők – a légúti, keringési, daganatos betegek, illetve a cukorbetegek – vannak, de senki sincs biztonságban a kórokozókkal szemben.

A tüdőgyulladás kezelése enyhébb esetben csak egy hét, súlyosabb esetben ennek a többszöröse is lehet. Kórházi, sőt intenzív osztályos kezelést tehet szükségessé, és a legodaadóbb ápolás ellenére is sok beteget veszítünk el, főleg az idősebb, más betegségben is szenvedő betegek közül.

Az elmúlt nyolc évben a tüdőgyulladással összefüggő halálozások száma majdnem a duplájára emelkedett az 50 év feletti lakosság körében Magyarországon. 2013-ban mintegy 150 000 beteget kezeltek tüdőgyulladás miatt, közülük mintegy 10.000 eset fatális kimenetelű volt. A megelőzés korszerű eszközével, a pneumococcus elleni védőoltással a kórházi kezelést igénybevevők száma csökkenthető és a halálesetek jelentős része potenciálisan elkerülhető lett volna az OEP adatai alapján.

A tüdőgyulladás világnapján a LEBE kiemeli: mindamellett, hogy alapvetően fontos odafigyelni a helyes öltözködésre, a rendszeres testmozgásra és a változatos étrendre a közelgő megfázásos időszakban, még ennél is lényegesebb, hogy oltásokkal védekezzünk az influenza és – annak leggyakoribb szövődménye – a tüdőgyulladás ellen.

Bár a tüdőgyulladás egy életveszélyes, nehezen kezelhető, súlyos betegség, az esetek jelentős részében egyetlen védőoltással megelőzhető, hiszen a pneumococcusok elleni vakcina akár egy egész életre szóló védettséget is nyújthat.