Régóta keresnek olyan új módszereket, melyek védik az idegsejteket olyan degeneratív folyamatok során, mint a Parkinson-kór, vagy az amiotrófiás lateralszklerózis (ALS). A Tel Aviv-i Egyetem munkatársai e célból fejlesztettek ki egy technikát, mely a laborkísérletekben sikeresnek bizonyult, és hamarosan megkezdődhetnek a klinikai vizsgálatok is.
A Journal of Stem Cells Reviews and Reports oldalain olvasható tanulmány mintegy tízévnyi munka eredményeként született meg. Az alapkoncepció az volt, hogy a beteg saját csontvelőjéből származó őssejtekből nyerjenek asztrocitákat. Az idegsejtek védelméért felelős sejteket állatkísérletes modellben próbálták ki: egerekben a kezelés hatására meg lehetett előzni a degenerációs folyamatot, melyet neurotoxinok segítségével próbáltak elérni. Az asztrociták beültetése ugyanakkor az egerekben lassította az ALS folyamatát, illetve a motoros funkciózavar kialakulását.
A módszer, melynek során az asztrocitákat nyerik, nem igényel genetikai módosítást. Jelenleg az eljárás klinikai kipróbálása zajlik, melynek során tesztelik a biztonságot és a hatásfokot. Mivel a beültetett sejtek saját eredetűek, ezért a szervezet nagy eséllyel nem reagál kilökődési reakcióval.
Jelenleg a neurodegeneratív betegségek (például ALS, Parkinson-kór, Huntington-kór) esetén csupán tüneti kezelés létezik.